Kodėl paaugliai taip elgiasi?

1. Kam reikalinga paauglystė? 

Šiame amžiaus tarpsnyje paaugliams kyla natūralių ir neišvengiamų raidos uždavinių.

Plačiau..

1. Kam reikalinga paauglystė? 

  • Šiame amžiaus tarpsnyje paaugliams kyla natūralių ir neišvengiamų raidos uždavinių.
  • Pagrindiniai paauglystės uždaviniai – išsivaduoti nuo vaikiškų santykių su tėvais ir atrasti save. Tik taip paauglys taps savimi pasitikinčiu ir savarankišku suaugusiuoju.
  • Neretai paaugliai savarankiškumo siekia maištaudami prieš tėvus: jie nori gyventi pagal savo, o ne tėvų taisykles, pradeda konfliktuoti, nori vis mažiau laiko praleisti su šeima, gali gėdytis tėvų meilės išraiškos – apkabinimų, bučinių („Mama, baik!“).
  • Paauglys siekia atrasti save santykiuose su bendraamžiais. Todėl jis tampa vis labiau priklausomas nuo draugų įtakos. Paauglys stengiasi pritapti prie draugų, nori jaustis „normalus“.
  • Paauglys trokšta eksperimentuoti, išbandyti savo jėgas, įgauti kuo daugiau gyvenimiškos patirties, ypač tokios, kuri kelia malonius jausmus. Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas paaugliui taip pat gali sukelti malonių jausmų. Tai gali paskatinti vartoti vėl ir vėl. Todėl kyla rizika, kad jaunuolis pasirinks lengvą ir klaidingą kelią, norėdamas patirti malonių pojūčių.
uždaryti

2. Iššūkiai visai šeimai 

Nėra lengva būti paaugliu, tačiau nelengva būti ir paauglio tėvais!

Plačiau..

2. Iššūkiai visai šeimai 

Nėra lengva būti paaugliu, tačiau nelengva būti ir paauglio tėvais!

Tėvams šis laikas tampa ypač sunkus. Stebint, kaip keičiasi Jūsų ir vaiko santykiai, gali kilti nerimas, sielvartas ir noras juos išlaikyti tokius, kokie buvo. Gali atrodyti, kad vaikui esate nebereikalingi, nes jis savo elgesiu Jus nuvertina ir atstumia. Visgi priklausymo šeimai jausmas paaugliui svarbus, ir jis nenori prarasti Jūsų palaikymo.

Kilusių nemalonių jausmų dėl pasikeitusių santykių nevertėtų slopinti ar neigti. Neišreikštos emocijos ima slėgti ir nepalankiai veikti ir sveikatą, ir santykius. Savo išgyvenimais verta pasidalinti su kitais tėvais. Gali būti sunku kitiems išsipasakoti, baisu būti nuvertintam ir smerkiamam. Visgi, nesidalindami savo rūpesčiais, prarasite galimybę sulaukti pagalbos ir palaikymo iš kitų tėvų, kurie susiduria su panašiomis situacijomis. Esate ne vieni!

uždaryti

3. Pokyčių laikas: kūnas, smegenys, hormonai 

Tai ypatingas metas ir kūnui, ir jo savininkui!

Plačiau..

3. Pokyčių laikas: kūnas, smegenys, hormonai 

Tai ypatingas metas ir kūnui, ir jo savininkui!

  • Dėl natūraliai suintensyvėjusio hormonų išsiskyrimo kūnas auga ir vystosi gana sparčiai bei netolygiai. Paaugliai tampa nerangūs. Kinta kūno proporcijos,  judesiai tampa kiek nekoordinuoti. Visa tai paaugliui kelia diskomfortą, nepasitenkinimą savo išvaizda, nepasitikėjimą savimi.
  • Dėl hormonų poveikio vyksta ir lytinis brendimas. Mergaitės moteriškėja, o berniukai vyriškėja. Stiprėja seksualumo jausmas ir domėjimasis lytiškumu. Paaugliai nori vis daugiau privatumo, gali jausti gėdos, kaltės jausmus.
  • Kaip ir kūnas, dėl hormonų išsiskyrimo smegenys taip pat vystosi netolygiai. Smegenų dalys, atsakingos už impulsus (noras nedelsiant patenkinti poreikį, troškimą) vystosi pirmiau negu tos dalys, kurios atsakingos už kontrolę (planavimą, sprendimų priėmimą, pasekmių numatymą). Todėl paaugliai – tarsi automobiliai be stabdžių: neretai pirma padaro, o tik paskui pagalvoja, yra linkę rizikuoti, jų elgesys ir nuotaikos labai permainingi.
uždaryti

4. Kaip paaugliai mato pasaulį? 

Jaunuoliai išgyvena daug nežinios ir pasimetimo, todėl yra pažeidžiami ir lengvai veikiami išorinės aplinkos.

Plačiau..

4. Kaip paaugliai mato pasaulį? 

Jaunuoliai išgyvena daug nežinios ir pasimetimo, todėl yra pažeidžiami ir lengvai veikiami išorinės aplinkos.

  • Vystosi paauglių abstraktus mąstymas, susitelkimas į save, fantazavimas, realybės stebėjimas. Tai, ką mato televizijoje, internete, bendraudami su draugais, formuoja jų įsitikinimus ir elgesį. Gali susiformuoti ir klaidingi įsitikinimai apie tai, kuo užsiima kiti jaunuoliai, kas yra malonu ir vertinga. Kiekvienas paauglys nori pritapti, todėl lengvai pasiduoda aplinkos įtakai. Paaugliams nelengva atskirti, kas teisinga ir ne.  Taigi jie gali priimti neapgalvotus sprendimus, taip pat ir dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.
  • 2013 m. UNICEF atlikta vaikų gerovės 29 turtingose šalyse lyginamoji analizė atskleidė, kad Lietuvos vaikai  pagal bendrą gerovės lygį atsiduria 27 vietoje. Ypač didelį susirūpinimą kelia išskirta elgesio ir rizikos faktorių dimensija – patiriamos patyčios, ankstyvas rūkymas bei alkoholio vartojimas, pagal kurią Lietuvos vaikai pirmauja blogąja prasme.
  • Todėl labai svarbu, kad tėvai būtų greta. Šeima pati pirma turi galimybę suteikti vaikui vertybinį pagrindą, formuoti įsitikinimus ir mokyti, koks elgesys priimtinas, o koks – ne. Pozityvios vertybės, aiškios nuostatos bei taisyklės gali padėti išvengti žalingo elgesio.
uždaryti

5. Kaip pasaulis mato paauglius? 

Tai, kaip mes matome paauglius, ir tai, kokie jie yra iš tiesų, kartais gerokai skiriasi.

Plačiau..

5. Kaip pasaulis mato paauglius? 

Tai, kaip mes matome paauglius, ir tai, kokie jie yra iš tiesų, kartais gerokai skiriasi.

  •  Kartais tėvams sunku susivokti, kad jų iš pažiūros mažas vaikas, fiziškai dar atrodantis labai jaunas, nori laisvės ir vis daugiau teisių.
  • Viena vertus, suaugusieji ima vertinti paauglius kaip svarbius visuomenės narius, iš kurių galima tikėtis pagalbos ir tam tikrų pareigų atlikimo, daugiau atsakomybės ir tinkamo elgesio šiame pilname reikalavimų (pavyzdžiui,  laikyti egzaminus), pasaulyje.
  • Kita vertus, aplinkiniai paauglius mato ir kaip keliančius rūpesčius bei problemas net ir tada, kai taip nėra.
  • Bendraudami su paaugliu, atkreipkite dėmesį, ar adekvačiai jį vertinate. Jei savo vaiką matote tik kaip nevykėlį, blogą arba tik kaip gerą, panašu, kad matote ne viską. Tokiu atveju naudinga įsivardinti sau ir jo stipriąsias puses, ir keliančias sunkumų. Kuo labiau tėvų požiūris, nuostatos apie savo vaikus tolsta nuo realybės, tuo didesnė konfliktų su jais tikimybė.  O paaugliams tada pagrįstai atrodo, kad niekas jų nesupranta.
uždaryti

6. Naujausi psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tyrimai: smegenys ir psichoaktyviosios medžiagos 

Narkotinės medžiagos paaugliams turi kitokį ir didesnį poveikį negu suaugusiesiems.

Plačiau..

6. Naujausi psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tyrimai: smegenys ir psichoaktyviosios medžiagos 

  • Siekis viską išbandyti lemia, kad paauglystė yra tas laikas, kada dažniausiai pradedama vartoti psichoaktyviąsias medžiagas: narkotikus, alkoholį, tabaką.
  • Didesnė priklausomybės rizika: tas pats psichoaktyviosios medžiagos kiekis vaiką ar paauglį veikia skirtingai negu suaugusįjį. Kuo jaunesnis amžius, tuo mažesnio kiekio užtenka, kad atsirastų priklausomybė.
  • Narkotikai, alkoholis, tabakas smegenyse sukelia didesnius pažinimo, emocijų valdymo ir asmenybės raidos sutrikimus. Šias medžiagas vartojantys paaugliai turi prastesnę atmintį, daugiau dėmesio sutrikimų, sunkiau valdo emocijas.
uždaryti

7. Jūs esate laimės šaltinis 

Būkite išmintingi tėvai ir padėkite vaikams jaustis laimingiems!

Plačiau..

7. Jūs esate laimės šaltinis 

Būkite išmintingi tėvai ir padėkite vaikams jaustis laimingiems!

Mokslininkai, tyrinėję, kas suteikia įvairaus amžiaus žmonėms laimę, pastebėjo, kad tai panašūs dalykai ir vaikams, ir suaugusiesiems:

1.   kurti ir palaikyti artimus santykius su žmonėmis, kuriems tu išties rūpi;
2.   laisvalaikio užsiėmimai, darbas ar mokymasis, padedantys atskleisti savo įgūdžius;
3.   pakankamai miego, nes jo trūkumas sukelia nuovargį ir nepastovią nuotaiką;
4.   sportas, nes tai gerina sveikatą, suteikia energijos ir apsaugo nuo streso, depresijos ir nerimo;
5.   pagalbos teikimas tiems, kuriems jos reikia, padeda ir mums jaustis gerai;
6.   supratimas, kad laimė  nėra tik sėkmė; gerai jaustis yra svarbiau negu daug turėti.

uždaryti
Next
Next

Apklausa

Ar turite šeimos taisykles?