Ką reikia žinoti apie elektronines cigaretes

Kas tai ir kaip veikia?
Atsižvelgiant į prietaiso modelį, vartotojas kaitiklį įjungia traukdamas orą arba paspausdamas mygtuką. Kaitiklis įkaista, kasetėje kaitinamas skystis tampa garais, primenančiais degančių tabako gaminių dūmus. E. cigaretės būna vienkartinės (keičiamos vienkartinės kapsulės) arba daugkartinės (naudojamos pildyklės).Visų gamintojų platinami skysčiai susideda iš tų pačių pagrindinių sudedamųjų dalių: nikotino (gali būti ir be nikotino), propilenglikolio arba glicerolio ir kvapiųjų medžiagų (gali ir nebūti). Kitos sudedamosios dalys gali būti įvairios.
Iš pradžių e. cigaretės buvo kurtos kuo panašesnės į tradicines tabako cigaretes, kad šias atstotų ir imituotų įprastinio rūkymo metu patiriamus pojūčius. Vėliau jų dizainai keitėsi ir kartais jau nebeprimena tabako cigarečių, o savo forma gali imituoti kitus įprastinius daiktus: USB laikmenas, žymeklius ir pan. Tad tėvams gali būti nelengva atpažinti tokią e. cigaretę, jei ją rastų savo vaiko kuprinėje ar stalčiuje.

Ypač populiarios tarp vaikų ir jaunimo
2019 m. vykdyto ESPAD tyrimo duomenimis, e. cigaretes bent kartą gyvenime bandė vartoti 65 proc. 15-16 m. mokinių Lietuvoje, o įprastines cigaretes buvo rūkę 54 proc. šio amžiaus mokinių. 49 proc. mokinių e. cigaretes vartojo bent kartą per paskutinius metus, 40 proc. – bent kartą per paskutinį mėnesį, o 14 proc. mokinių jas vartojo kasdien ar beveik kasdien. Mokinių e. cigarečių vartojimas bent kartą per gyvenimą padidėjo nuo 46 proc. 2015 metais iki 65 proc. 2019 metais (ESPAD šalių vidurkis – 40 proc.). Taip pat padidėjo dalis mokinių, kurie pirmąją e. cigaretę vartojo iki 13 metų amžiaus (2015 m. – 7 proc., 2019 m. – 19,5 proc.; ESPAD šalių vidurkis – 11 proc.).
2020 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vykdyto studentų tyrimo duomenimis, 60 proc. studentų buvo bent kartą gyvenime vartoję e. cigaretes su nikotino turinčiu skysčiu, o e. cigaretes be nikotino buvo išbandę 42 proc. studentų. 12 proc. studentų kasdien vartojo e. cigaretes su nikotino turinčiu skysčiu (21 proc. vyrų ir 7 proc. moterų). Be to, didesnė dalis studentų vyrų kasdien vartojo e. cigaretes nei rūkė įprastines tabako cigaretes. Tyrimas taip pat atskleidė, kad e. cigaretės dažniausiai išbandomos dar nesulaukus pilnametystės.
Eurobarometro tyrimo duomenimis, 2020 metais Lietuvoje 16 proc. gyventojų vartojo arba buvo bandę vartoti e. cigaretes (Europoje – 14 proc.). Daugiausiai e. cigaretes Lietuvoje vartojo ar bandė vartoti 15-24 m. (37 proc.) ir 25-39 m. (36 proc.) amžiaus asmenys (atitinkamai Europoje – 25 proc. ir 22 proc.).

E. cigaretės kelia pavojų sveikatai
E. cigarečių vartotojai skundžiasi net 12 organizmo sistemų sutrikimų simptomais pradėjus vartoti e. cigaretes ar praėjus savaitei nuo vartojimo pradžios. Dažniausiai jaučiami nemalonūs kvėpavimo ir nervų sistemos sutrikimų simptomai, burnos ir gerklės gleivinės pakenkimai. E. cigarečių vartotojai skundžiasi pakilusiu kraujo spaudimu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu, burnos ir gerklės gleivinės sudirginimu, krūtinės skausmais ir spaudimu, sausu kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, čiauduliu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu, išsausėjusia oda ir dar begale kitų neigiamų simptomų.
Tyrimų duomenimis, užtenka parūkyti e. cigaretę 5 minutes, kad ji pakenktų plaučiams. Nors tai gana naujas produktas, bet užsienio šalyse jau užfiksuota nemažai e. cigarečių sukeltų mirtinų plaučių pažeidimų. JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro 2020 m. vasario mėn. duomenimis, iš viso šioje šalyje buvo nustatyti 2807 su e. cigarečių vartojimu susiję plaučių pažeidimai (vidutinis nukentėjusiųjų amžius buvo 24 m.). Taip pat nustatytos 68 e. cigarečių vartojimo sukelto plaučių pakenkimo sąlygotos mirtys (vidutinis mirusiųjų amžius buvo 49,5 m.).
JAV atliktas longitudinis tyrimas parodė, kad e. cigaretes vartojantys žmonės du kartus dažniau skundžiasi depresija nei tie, kurie e. cigarečių niekuomet nevartojo. Stipriausias ryšys tarp e. cigarečių vartojimo ir depresijos buvo nustatytas 18–25 metų aukštųjų mokyklų studentų grupėje.
Tyrimai rodo, kad e. cigarečių degimo metu išsiskiria medžiagų, kurių kiekiai atitinka identiškų junginių kiekį tabako cigaretėse, todėl negalima teigti, kad e. cigaretės yra sveikesnė alternatyva rūkymui. Deja, 2020 m. vykdyto „Eurobarometro“ tyrimo duomenimis, 45 proc. 15-24 metų Europos jaunuolių nusprendė išbandyti vartoti e. cigaretes, nes manė, kad jos mažiau kenksmingos nei įprastinės tabako cigaretės.

Nikotinas sukelia priklausomybę
Nikotinas ne tik sukelia priklausomybę, bet taip pat gali neigiamai veikti širdies ir kraujagyslių sistemą, neuroreguliaciją, sukelti struktūrinius smegenų ir plaučių pokyčius, galinčius sutrikdyti įvairius refleksus ir reakcijas.
Nikotino kiekis e. cigaretėse labai skirtingas ir gali svyruoti nuo 0 iki 59 mg viename mililitre skysčio, o kai kuriais atvejais gali būti net daugiau nei 100 mg/ml. Lietuvoje galiojantys įstatymai nurodo, kad pateikiamų rinkai e. cigarečių pildyklėse, nikotino turinčiame skystyje, nikotino turi būti ne daugiau kaip 20 mg/ml. Vis dėlto, cheminės analizės metodu išmatuotas nikotino kiekis ne visada sutampa su kiekiu, nurodytu ant pakuotės, ir gali skirtis net iki 20 proc. ar daugiau, o gaminiuose „be nikotino“ kartais aptinkama nemaža nikotino koncentracija. Pavyzdžiui, vieno tirto gaminio „be nikotino“ skystyje buvo rasta net 21,9 mg/ml nikotino koncentracija, o kito gaminio, kurio informaciniame lapelyje teigta, kad e. skysčio nikotino koncentracija 24 mg/ml, tyrimo metu nustatyta tik 4 mg/ml. Tai sukuria potencialų pavojų e. cigarečių vartotojams dėl netikslios ar tiesiog melagingai pateikiamos cheminės e. skysčių sudėties, ypač dėl galimo nikotino perdozavimo pavojaus, jei vartotojas mano, kad vartoja produktą be nikotino.
Nors įprastai iš e. cigaretės gaunama mažiau nikotino nei iš įprastų cigarečių, bet patyrę e. cigarečių vartotojai jas garindami gauna panašų nikotino kiekį kaip ir rūkantieji įprastas cigaretes. Iš e. cigaretės gaunamo nikotino kiekis priklauso ir nuo vartotojo, ir nuo e. cigaretės ypatumų (garų įtraukimo trukmės, e. cigaretės galingumo ir nikotino koncentracijos jos skystyje). E. cigaretės garų įtraukimas gali priklausyti net nuo e. skysčio aromato. 2017 m. JAV atliktas tyrimas atskleidė, kad iš braškių aromato e. cigaretės vartotojai gavo daugiau nikotino nei iš tabako aromato e. cigaretės, nors nikotino koncentracija jose buvo tokia pati. Tai galėjo lemti garų įtraukimo trukmė, stiprumas. O juk vaikai kaip tik dažniau ir renkasi vartoti vaisių, saldainių aromato e. cigaretes.

Perdozavimo grėsmė
Taip pat gali būti, kad dalį simptomų, pavyzdžiui, nerimą, depresiją, sukelia nikotino abstinencija dėl vartojant e. cigaretę gauto per mažo nikotino kiekio, kai bandoma atsisakyti tabako cigarečių rūkymo.
Perdozavimo rizika vartojant e. cigaretes didesnė negu rūkant paprastas, nes ant e. cigaretės pakuotės nurodytas nikotino kiekis ne visada būna tikslus. Be to, paaugliai į tokias nuorodas paprastai nekreipia dėmesio. JAV apsinuodijimų kontrolės centrų asociacijos duomenimis, 2013-2020 m. šioje šalyje buvo užfiksuoti 27 tūkst. e. cigarečių sukelti apsinuodijimai. 2010-2018 m. 2 iš 3 apsinuodijusių buvo vaikai iki 5 m. amžiaus. Suaugusiems nuryti 50 mg nikotino yra mirtina dozė, o vaikų gyvybei pavojų gali sukelti vos 6 mg nuryto nikotino. Pavyzdžiui, vaikui, sveriančiam 30 kg ir nurijusiam 24 mg nikotino gresia didelis ūminio ar net mirtino apsinuodijimo nikotinu pavojus.

Pavojai ne tik skystyje, bet ir garuose
E. cigarečių garai skiriasi nuo įprastoms cigaretėms būdingų dūmų, juose nėra dervų. Bet kaip ir cigarečių dūmuose, e. cigarečių garuose yra kietųjų dalelių.
E. cigarečių skystyje randami nedideli kiekiai kenksmingų medžiagų, pvz., sidabro, geležies, aliuminio, silikato, alavo, chromo bei nikelio dalelių. Pagal Tarptautinę vėžio tyrimų agentūrą, nikelis yra klasifikuojamas kaip I klasės kancerogenas žmonėms. Nikelis taip pat siejamas su lėtiniu bronchitu, sumažėjusia plaučių funkcija ir plaučių vėžiu.
Vis dar mažai žinoma apie išgarinto propilenglikolio ir glicerolio saugumą, galimą jų kancerogeninį poveikį. Aromatinių medžiagų, naudojamų skysčiuose, poveikis kvėpavimo sistemai taip pat nėra galutinai ištirtas, tačiau užfiksuotas toksinis tam tikrų aromatų poveikis, ypač saldžių (diacetilo, acetilo propionilo) ir cinamono aromatų.
Kancerogeninės medžiagos bei įvairūs metalai (alavas, švinas, nikelis, chromas, kadmis) išsiskiria ne tik skystyje, tačiau ir e. cigaretės kaitiklio sistemoje. Šios medžiagos gali būti susijusios su įvairiais kvėpavimo sutrikimais ir ligomis bei plaučių pažeidimais.
Su e. cigarečių vartojimu yra siejami ir įvairūs nelaimingi atsitikimai. Jei įtraukiama per stipriai, į burną gali patekti skysčio, kuriame esantis nikotinas gali būti netyčia nuryjamas ar rezorbuotis per burnos gleivinę. Tai gali sukelti apsinuodijimo simptomus. Pildant ar keičiant e. cigaretės kasetes, skystis gali išsilieti ant rankų. Jei skystyje yra nikotino, jis taip pat gali rezorbuotis per odą. Taip pat galimi e. cigarečių gedimai, kuomet įkaitusi e. cigaretės dalis gali sprogti ir sukelti rimtus nudegimus.
Įkvėptas, prarytas ar tiesioginį kontaktą su oda turintis nikotinas gali būti ypač pavojingas vaikams, jaunimui, nėščiosioms moterims, maitinančioms moterims, sergantiems širdies ligomis bei vyresnio amžiaus asmenims.

Aromatų įvairovė pritraukia vaikus
Daugelyje parduodamų e. skysčių yra nikotino ir aromatinių medžiagų, taip vienu metu patenkinant fizinį nikotino poreikį bei teigiamai stimuliuojant dėl malonaus aromato. Europoje uždrausta prekiauti standartinėmis bei sukamojo tabako cigaretėmis su skoniu, tačiau toks draudimas e. cigaretėms negalioja.
„Eurobarometro“ 2020 m. duomenimis, 36 proc. 15-24 metų respondentų nusprendė išbandyti vartoti e. cigaretes, nes patiko jų aromatai. Net 75 proc. 15–24 metų respondentų renkasi vaisių aromatą, o vyresnių europiečių grupėse populiaresni klasikinio tabako aromato gaminiai. Vartotojus traukia ir didelė e. cigarečių struktūrinių komponentų (korpuso, kaitinimo galvučių, kandiklių, kaitiklių) įvairovė, leidžianti susikurti individualų įrenginį.

Narkotinės medžiagos e. cigaretėse
E. cigarečių vartotojai gali patys pakeisti šio skysčio sudėtį (pvz., vietoj vandens įpilti alkoholio ar kitų medžiagų) ar mėginti jį pasigaminti patys. Nikotino ir kitų sudedamųjų dalių kiekio keitimo bei maišymo su alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis pasekmės gali būti sunkiai nuspėjamos.
E. cigarečių skystyje gali būti kanapių veikliųjų medžiagų: tetrahidrokanabinolio (THC – apsvaigimą sukeliančios kanapių veikliosios medžiagos), kanabidiolio (CBD), taip pat sintetinių kanabinoidų. Jaunimas ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje išbando vartoti THC turintį e. cigarečių skystį, kurio įsigyja nelegalioje rinkoje.
2020 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vykdyto tyrimo duomenimis, 10,6 proc. studentų buvo bent kartą gyvenime vartoję e. cigaretes su skysčiais, turinčiais THC (16,1 proc. vyrų ir 7,6 proc. moterų).
Vartojant e. cigaretes su skysčiais, kuriuose yra THC, veikliosios medžiagos smegenis paveikia greičiau ir vartotojas greičiau pajaučia jų poveikį nei rūkant kanapių suktines, todėl kanapių vartotojai kartais renkasi vartoti būtent e. cigaretes su THC.
Reguliarus e. cigarečių, kuriose yra THC, vartojimas sukelia ilgalaikes pasekmes sveikatai dėl kenksmingo poveikio centrinei nervų sistemai, sukelia priklausomybę, neurokognityvinius sutrikimus, didina psichozės riziką, širdies bei kraujagyslių ligų tikimybę. Tirpalų, kuriuose yra nikotino, naudojimas gaminant e. skysčius su THC, gali paskatinti dvigubą priklausomybę (nuo nikotino ir kanapių). Ankstyvas, reguliarus ir ilgalaikis kanapių vartojimas yra susijęs su mažesniu smegenų pilkosios medžiagos kiekiu, kognityviniais sutrikimais.
Kanapių vartojimas e. cigaretėse gali būti žymiai pavojingesnis nei kitos kanapių vartojimo formos. JAV nuo 2019 m. balandžio iki 2020 m. vasario buvo nustatyti 2807 hospitalizuoti su e. cigarečių ar kitų garinimo įrenginių vartojimu susijusių plaučių pažeidimų atvejai ar mirtys. Per tą laikotarpį buvo patvirtinti 68 tokie mirties atvejai. Laboratoriniai tyrimai parodė, kad su e. cigarečių ar kitų garinimo įrenginių vartojimu susijusių plaučių pažeidimų protrūkį sukelti galėjo vitamino E acetatas, kuris kartais naudojamas kaip priedas e. cigarečių skysčiuose, ypač turinčiuose THC. Net 86 proc. ištirtų hospitalizuotų pacientų garino skysčius su THC. Be to, dauguma nukentėjusiųjų buvo 18–34 metų amžiaus, o šioje amžiaus grupėje JAV labiausiai paplitęs kanapių vartojimas.
E. cigaretės gali būti naudojamos ne tik kanapėms, bet ir kitoms narkotinėms medžiagoms vartoti.
Vartojant e. cigaretes su skysčiais, kurių sudėtyje yra THC ir kitų narkotinių medžiagų taip pat kyla apsinuodijimo pavojus, ypač, jei specialiai ar netyčia nuryjama e. cigaretėse esančių skysčių.