Tėvų elgesio galia ir alkoholio vartojimas

  • Paaugliai mato – paaugliai kartoja. Iš tėvų nuo pat ankstyvos vaikystės mokomasi ir įpročių. Vaikai nuo mažumės stebi, kaip tėvai elgiasi susidūrę su sunkumais, kaip tvarkosi su įtampa, kaip valdo emocijas. Tėvų įpročiai daugiau mažiau tampa vaikų įpročiais. Keisdami savo įpročius tėvai keis ir paauglių elgesį. Jei atrasite kitų būdų atsipalaiduoti po sunkios dienos nei taurė vyno ar bokalas alaus, padarysite didelę paslaugą ne tik savo sveikatai, bet ir savo atžaloms.
  • Svarbu tai, ką paaugliai girdi šeimoje. Paauglių įpročius formuoja ne tik tėvų elgesys. Tėvų įsitikinimai, girdimi per pokalbius, humoras apie alkoholio vartojimą taip pat svarbūs. Jei tėvai mano, kad tikras vyras turi išgerti, arba mama tiki, jog rūkanti moteris atrodo elegantiška ir emancipuota – labai tikėtina, kad taip mąstys ir paauglys.
  • Tėvai turi aiškiai pasakyti „ne“. Tyrimai rodo, kad tėvų nusiteikimas apie savo atžalų rūkymą ar alkoholio vartojimą nemažai lemia, ar šias medžiagas paaugliai iš tiesų vartos. Tėvų, kurie labai neprieštarautų, jei sūnus ar dukra rūkytų bei gertų, paaugliai dvigubai dažniau rūkė ir trigubai dažniau gėrė alkoholį nei tie, kurių tėvai rūkymui ar alkoholio vartojimui prieštarautų.
  • Paauglystėje nėra saugaus būdo vartoti alkoholį. Nemažai tėvų tiki mitu, kad per šeimos susibūrimus, šventes nėra nieko blogo duoti šiek tiek alkoholio paragauti ir paaugliams. Kai kurie tėvai mano, jog taip moko juos vartoti alkoholį saugiai. Deja, tyrimai atskleidžia priešingą situaciją: paaugliai, kurių tėvai jiems davė ragauti alkoholio namie, daugiau jo ima vartoti ir su bendraamžiais už namų ribų, nei tie, kurių tėvai to nedarė.