Streso valdymas prasideda nuo jo atpažinimo

  • Pirmas žingsnis: stabtelkime. Apie streso valdymą negali būti nė kalbos, kol mes neišmokstame pirma jo atpažinti. Tai nėra paprasta. Dažnai dienos eigoje sukamės tokiu dideliu tempu, kad pamirštame pagalvoti apie savo savijautą. Vis tik dėmesingumą sau ugdyti verta. Tai – pirmas žingsnis. Žemiau įvardyti požymiai tinka tiek jums, tiek jūsų dukrai ar sūnui. Atminkite, jie taip pat jaučia stresą!
  • Pastebėkime savo savijautą. Būtent fiziniai pojūčiai dažnai praneša, kad laikas atsikvėpti. Jei vakare sunku užmigti, dažnai pabundame naktį arba per anksti nubudus neramios mintys niekaip neleidžia užmigti, tai gali būti užsitęsusio streso pasekmė.
  • Ką sako kūnas? Raumenys yra „iškalbingi“: atkreipkime dėmesį, jei jaučiame įtampą ir sustingimą ties sprando raumenimis, pečių juostoje ar žemiau, nugaroje. Virškinimo, ypač – skrandžio veiklos, sutrikimai (rūgštingumas, skausmai ar opos) – taip pat aiškus signalas apie pastovų stresą.
  • Mintys ir emocijos. Jeigu daugėja kritiškų, negatyvių minčių, dažnai jaučiame nerimą, nepasitenkinimą, irzlumą, daromės nejautrūs ir ciniški, norisi su visais aplink konfliktuoti arba, priešingai, atsiriboti ir užsisklęsti savyje – tai užsitęsęs stresas verčia taip mąstyti ir jaustis.