Padėkime vaikui atsispirti bendraamžių spaudimui

„Eurobarometro“ 2020 m. duomenimis, 35 proc. 15-24 metų respondentų nusprendė išbandyti vartoti e. cigaretes, nes jas vartojo jų draugai.
Tad kaip išmokyti vaiką atsispirti bendraamžių spaudimui? Kaskart kartojant kokį nors veiksmą, šiuo atveju – atsisakant, tampa vis lengviau atsisakyti. Atsisakymas pamažu tampa įpročiu. Atsisakyti kažko yra lengviau, kai turime stiprias vertybes ir pasitikime savimi. Svarbu iš anksto numatyti situaciją ir apgalvoti, kaip joje reiktų pasielgti. Tuomet bus lengviau nepasimesti ir priimti teisingą sprendimą.
Yra daug įvairių būdų atsisakyti e. cigarečių ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų:

  • Paprasčiausias „NE“. Nesureikšminkite šio pasiūlymo ir mandagiai atsisakykite. – „Ačiū, bet ne“.
  • Pasakykite kaip yra iš tiesų. Būkite savimi ir savais žodžiais pasakykite, kad nevartojate. – „Ačiū, bet aš nevartoju e. cigarečių“.
  • Pasiteisinkite. Žmonės juk nuolatos teisinasi ir čia nieko baisaus. – „Turiu susitikti su draugu“, „Mane išmes iš komandos“.
  • Pakeiskite temą. Taip galite išblaškyti žmogų, kuris siūlė. – „Ačiū, bet nenoriu. Klausyk, ar matei tą vaizdelį, kur sunkvežimis įstrigo po tiltu?“
  • Atidėliokite. Atidėliojimas veikia, kai spaudimas kažką išbandyti didėja. Bet tai tikrai nereiškia, kad iš tiesų pabandysite. – „Ne, gal vėliau“.
  • „Sugedusi plokštelė“. Pateikite vieną priežastį, kodėl nenorite vartoti ir ją kartokite. Tik svarbu neįsitraukti į ginčą, diskusija šiuo atveju nepadės. „Ačiū, bet ne. Man nuo jų bloga“. Pakartokite tai, jei ir toliau spaudžia.