Obuolys nuo obels… Arba ką gali tėvai?
Kokią įtaką paaugliui turi tėvai? Vieni mano, kad šiais laikais paaugliai nebepaiso jokių autoritetų. Kiti įsitikinę, kad tėvai išlieka labai svarbūs. Kaip yra iš tikrųjų?
- Mokyklose vykdomose prevencijos programose vaikams kalbama apie rūkymo, alkoholio, narkotikų žalą. Tuo tarpu namie jie neretai girdi ir mato ką kita – nemažai tėvų rūko, vartoja alkoholį. Vaikas tokioje situacijoje sutrinka – kuo tikėti, kaip elgtis?
- Tėvai labai svarbūs. Riziką, kad vaikas pradės vartoti tabaką, alkoholį, narkotikus, didina problemos šeimoje: bendravimo stoka, konfliktai, smurtas. Paaugliams vis dar reikia suaugusio žmogaus, kuris būtų patikimas, elgtųsi nuosekliai, laikytųsi savo žodžio ir būtų šalia, kai reikia. Jei vaikas turi stiprų ryšį su savo tėvais, jis įgyja tvirtą pagrindą, padedantį susidoroti su iššūkiais augant.
- Daugelio užsienio šalių patirtis parodė: kokias prevencijos programas bekurtų valstybinės įstaigos, mokyklos ar nevyriausybinės organizacijos, jos visos yra daug veiksmingesnės, jei dalyvauja ne tik vaikai, bet ir jų tėvai.
- Lietuvoje tėvai dar mažai dalyvauja prevencinėse psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo programose. Kartais suaugusieji visą atsakomybę už savo vaikų ugdymą perleidžia mokyklai ir tikisi, kad ir psichoaktyviųjų medžiagų prevenciją atliks mokykla. Vis dėlto tėvų dalyvavimas labai svarbus. Tik tėvams ir mokyklai bendradarbiaujant galima pasiekti išties puikių rezultatų apsaugant vaikus nuo minėtų pavojų.