Narkotinės medžiagos e. cigaretėse

E. cigarečių vartotojai gali patys pakeisti šio skysčio sudėtį (pvz., vietoj vandens įpilti alkoholio ar kitų medžiagų) ar mėginti jį pasigaminti patys. Nikotino ir kitų sudedamųjų dalių kiekio keitimo bei maišymo su alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis pasekmės gali būti sunkiai nuspėjamos.

E. cigarečių skystyje gali būti kanapių veikliųjų medžiagų: tetrahidrokanabinolio (THC – apsvaigimą sukeliančios kanapių veikliosios medžiagos), kanabidiolio (CBD), taip pat sintetinių kanabinoidų. Jaunimas ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje išbando vartoti THC turintį e. cigarečių skystį, kurio įsigyja nelegalioje rinkoje.

2020 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vykdyto tyrimo duomenimis, 10,6 proc. studentų buvo bent kartą gyvenime vartoję e. cigaretes su skysčiais, turinčiais THC (16,1 proc. vyrų ir 7,6 proc. moterų).

Vartojant e. cigaretes su skysčiais, kuriuose yra THC, veikliosios medžiagos smegenis paveikia greičiau ir vartotojas greičiau pajaučia jų poveikį nei rūkant kanapių suktines, todėl kanapių vartotojai kartais renkasi vartoti būtent e. cigaretes su THC.

Reguliarus e. cigarečių, kuriose yra THC, vartojimas sukelia ilgalaikes pasekmes sveikatai dėl kenksmingo poveikio centrinei nervų sistemai, sukelia priklausomybę, neurokognityvinius sutrikimus, didina psichozės riziką, širdies bei kraujagyslių ligų tikimybę. Tirpalų, kuriuose yra nikotino, naudojimas gaminant e. skysčius su THC, gali paskatinti dvigubą priklausomybę (nuo nikotino ir kanapių). Ankstyvas, reguliarus ir ilgalaikis kanapių vartojimas yra susijęs su mažesniu smegenų pilkosios medžiagos kiekiu, kognityviniais sutrikimais.

Kanapių vartojimas e. cigaretėse gali būti žymiai pavojingesnis nei kitos kanapių vartojimo formos. JAV nuo 2019 m. balandžio iki 2020 m. vasario buvo nustatyti 2807 hospitalizuoti su e. cigarečių ar kitų garinimo įrenginių vartojimu susijusių plaučių pažeidimų atvejai ar mirtys. Per tą laikotarpį buvo patvirtinti 68 tokie mirties atvejai. Laboratoriniai tyrimai parodė, kad su e. cigarečių ar kitų garinimo įrenginių vartojimu susijusių plaučių pažeidimų protrūkį sukelti galėjo vitamino E acetatas, kuris kartais naudojamas kaip priedas e. cigarečių skysčiuose, ypač turinčiuose THC. Net 86 proc. ištirtų hospitalizuotų pacientų garino skysčius su THC. Be to, dauguma nukentėjusiųjų buvo 18–34 metų amžiaus, o šioje amžiaus grupėje JAV labiausiai paplitęs kanapių vartojimas.

E. cigaretės gali būti naudojamos ne tik kanapėms, bet ir kitoms narkotinėms medžiagoms vartoti.

Vartojant e. cigaretes su skysčiais, kurių sudėtyje yra THC ir kitų narkotinių medžiagų taip pat kyla apsinuodijimo pavojus, ypač, jei specialiai ar netyčia nuryjama e. cigaretėse esančių skysčių.