Ko geriau nedaryti?

  • Kas atrodo nekaltai? Vieni didžiausių priešų mūsų organizmui: alkoholis, tabakas ir didelis kofeino kiekis. Taurė vyno vakare arba bokalas alaus atrodo nekaltai, tačiau mūsų kūne palieka savo pėdsaką. Net ir nedidelis alkoholio kiekis vakare, iš pradžių slopinantis įtampą ir galintis padėti užmigti, ilgainiui blogina bendrą miego kokybę. Miegame paviršutiniškiau, mažiau pailsime.
  • Užburtas ratas. Neretas įprotis – malšinti įtampą rūkant. Nikotinas, kaip ir alkoholis, streso nemažina. Šios medžiagos tuo metu tiesiog slopina patiriamą nerimą ir įtampą, tačiau visas stresas lieka organizme. Pasibaigus nikotino ar alkoholio poveikiui, jis grįžta su kaupu. Jeigu šias medžiagas naudojame nuolat, įsisukame į užburtą ratą: stresą nuslopiname tik trumpam, tačiau įtampa vėl grįžtų, ir dar su kaupu. Tuomet norisi jau didesnio alkoholio ar nikotino kiekio, taigi priklausomybė čia pat.
  • Kofeinas. Kofeinas, esantis kavoje ar energetiniuose gėrimuose, irgi nėra toks nekaltas. Vienas ar du kavos puodeliai per dieną suaugusiajam tikrai suteikia energijos, tačiau kiekvienas papildomas puodelis, ypač – išgertas antroje dienos pusėje, blogina miego kokybę. Paaugliams net ir vieno kavos puodelio gali būti per daug – jo kūnas daug jautresnis.