Ką gali tėvai?

Tėvų įtaka vaikų priimamiems sprendimams yra labai didelė. Gilindami savo žinias ir skirdami laiko pokalbiui su vaikais apie piktnaudžiavimą vaistais, tėvai gali padėti vaikams priimti teisingus sprendimus ir puoselėti sveikatą.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento 2020 m. vykdytas tėvų tyrimas atskleidė, kad tik 27 % tėvų yra kalbėję su savo mokyklinio amžiaus vaikais apie vaistų vartojimo ne gydymo tikslais keliamus pavojus.
Kalbėti su vaikais apie vaistus yra taip pat svarbu, kaip ir apie nikotiną, alkoholį ar narkotikus. Nors dauguma patarimų tėvams, kaip kalbėti apie šias medžiagas su savo vaikais yra panašūs, bet pradėti pokalbį apie vaistus gali būti keblu. Vis dar neįprasta tėvams galvoti apie šeimos vaistinėlę ar internetą kaip psichoaktyviųjų medžiagų galimo vartojimo šaltinius. Kalbama ne apie vaikus, netyčia sumaišiusius vaistus ar suvartojusius netinkamą dozę, o apie sąmoningą piktnaudžiavimą vaistais siekiant nuo jų apsvaigti. Kai vaistai vartojami šiuo tikslu, jie ne ką mažiau pavojingi nei narkotikai.
Pirmieji vaikams siūlomi narkotikai dažnai būna tablečių formos. Juos siūlant sakoma, kad tai vaistai ar vitaminai. Dauguma mažų vaikų žino, kad vaistai ir vitaminai nekenkia sveikatai, todėl gali ryžtis juos išbandyti. Tai atskleidžia, kad mūsų vaikai nežino vaistų vartojimo taisyklių. Pirmieji pokalbiai su vaiku apie psichoaktyviąsias medžiagas ir turi būti pokalbiai apie vaistus bei tinkamą jų vartojimą.