Faktas apie kartas
Remiantis W. Strauss‘o ir N. Howe kartų teorija, karta – tai kas 20 metų užauganti nauja, unikali žmonijos grupė, kuri formuojasi savitu laikotarpiu, paženklintu politinių krizių, kultūrinio pakilimo, technologijų proveržio. 1990 metais autoriai paskelbė, kad, remiantis kartų teorija, galima išspręsti bendravimo problemas šeimoje, kolektyve ir visur, kur susiburia įvairaus amžiaus žmonės.
- Šiuo metu žemėje gyvena maždaug 7 kartos
- 1912‒1921 m. Didžiosios depresijos karta.
- 1922‒1927 m. Antrojo pasaulinio karo karta.
- 1928‒1945 m. pokario karta.
- 1946–1964 m. kūdikių bumo karta (baby boom).
- 1965–1976 m. X karta.
- 1977–1996 m. Y karta.
- 1997–2023 m. Z karta.
- nuo 2010 m. alfa karta (stiklo karta).
Įvairiose Europos valstybėse, JAV toks kartų skirstymas dėl politinių, ekonominių ir sociokultūrinių aplinkybių šiek tiek skiriasi, taip pat ir Lietuvoje reikėtų prie kiekvienos kartos laikotarpio pridėti ar atimti maždaug po 2‒3 metus.
- Stebima tendencija, kad Z kartos vaikai vis mažiau mokosi iš tėvų, o tėvai vis daugiau mokosi iš vaikų. Tėvai patys pasiduoda technologijų įtakai ir patys parodo vaikams pavyzdį, kaip leisti laiką prie išmaniųjų ekranų, vis dažniau vietoj gyvo bendravimo ar skambučio rašo trumpąsias žinutes su žodžių trumpiniais.
- Šiuolaikinėse šeimose yra po vieną ar keletą vaikų, todėl neretai tėvai iš vaikų padaro kultą, užkelia juos ant pjedestalo. Norėdami būti gerais tėčiais ir mamomis, daro viską, kad vaikui ir jiems būtų lengviau: antrokui riša batraiščius, dirba vaikų vairuotojais , dažnai vedasi pramogauti, perka vis naują išmanųjį telefoną, daro viską, kad tik vaikas nenuobodžiautų. Jei vaikas kelia isterijas, kad per mažai pažaidė kompiuteriu, tėvai leidžia dar žaisti, kad tik būtų ramu ir vaikas nepyktų, nepatirtų nemalonių jausmų. Tėvai net nepajunta, kaip jie atplėšia vaiką nuo galimybės mokytis gyvenime svarbių dalykų, ir pradeda tarnauti vaikui vietoj to, kad mokytų jį, kaip pasirūpinti mažais dalykais, savarankiškai rasti problemos sprendimą, leistų panuobodžiauti ar susitvarkyti su nemaloniomis situacijomis.
- Mokslininkai pastebi, kad dėl besaikio naudojimosi socialiniais tinklais formuojasi keturios neigiamos Z kartos asmeninės savybės (mokslininkai vartoja terminą „tamsioji tetrada“ ‒ psichopatinių asmenybės bruožų kombinacija):
- piktybiškas komentavimas socialiniuose tinkluose;
- sadizmas;
- psichopatija (asocialumas);
- makevializmas (manipuliavimas kitais dėl savanaudiškų tikslų).