Kodėl paaugliai taip elgiasi?

Dalintis

1. Kam reikalinga paauglystė? 

Šiame amžiaus tarpsnyje paaugliams kyla natūralių ir neišvengiamų raidos uždavinių.

Kam reikalinga paauglystė? 

 • Šiame amžiaus tarpsnyje paaugliams kyla natūralių ir neišvengiamų raidos uždavinių.
 • Pagrindiniai paauglystės uždaviniai – išsivaduoti nuo vaikiškų santykių su tėvais ir atrasti save. Tik taip paauglys taps savimi pasitikinčiu ir savarankišku suaugusiuoju.
 • Neretai paaugliai savarankiškumo siekia maištaudami prieš tėvus: jie nori gyventi pagal savo, o ne tėvų taisykles, pradeda konfliktuoti, nori vis mažiau laiko praleisti su šeima, gali gėdytis tėvų meilės išraiškos – apkabinimų, bučinių („Mama, baik!“).
 • Paauglys siekia atrasti save santykiuose su bendraamžiais. Todėl jis tampa vis labiau priklausomas nuo draugų įtakos. Paauglys stengiasi pritapti prie draugų, nori jaustis „normalus“.
 • Paauglys trokšta eksperimentuoti, išbandyti savo jėgas, įgauti kuo daugiau gyvenimiškos patirties, ypač tokios, kuri kelia malonius jausmus. Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas paaugliui taip pat gali sukelti malonių jausmų. Tai gali paskatinti vartoti vėl ir vėl. Todėl kyla rizika, kad jaunuolis pasirinks lengvą ir klaidingą kelią, norėdamas patirti malonių pojūčių.
uždaryti

2. Iššūkiai visai šeimai 

Nėra lengva būti paaugliu, tačiau nelengva būti ir paauglio tėvais!

Iššūkiai visai šeimai 

Nėra lengva būti paaugliu, tačiau nelengva būti ir paauglio tėvais!
 
Tėvams šis laikas tampa ypač sunkus. Stebint, kaip keičiasi Jūsų ir vaiko santykiai, gali kilti nerimas, sielvartas ir noras juos išlaikyti tokius, kokie buvo. Gali atrodyti, kad vaikui esate nebereikalingi, nes jis savo elgesiu Jus nuvertina ir atstumia. Visgi priklausymo šeimai jausmas paaugliui svarbus, ir jis nenori prarasti Jūsų palaikymo.
 
Kilusių nemalonių jausmų dėl pasikeitusių santykių nevertėtų slopinti ar neigti. Neišreikštos emocijos ima slėgti ir nepalankiai veikti ir sveikatą, ir santykius. Savo išgyvenimais verta pasidalinti su kitais tėvais. Gali būti sunku kitiems išsipasakoti, baisu būti nuvertintam ir smerkiamam. Visgi, nesidalindami savo rūpesčiais, prarasite galimybę sulaukti pagalbos ir palaikymo iš kitų tėvų, kurie susiduria su panašiomis situacijomis. Esate ne vieni!

uždaryti

3. Pokyčių laikas: kūnas, smegenys, hormonai  

Tai ypatingas metas ir kūnui, ir jo savininkui!

Pokyčių laikas: kūnas, smegenys, hormonai  

Tai ypatingas metas ir kūnui, ir jo savininkui! 

 • Dėl natūraliai suintensyvėjusio hormonų išsiskyrimo kūnas auga ir vystosi gana sparčiai bei netolygiai. Paaugliai tampa nerangūs. Kinta kūno proporcijos,  judesiai tampa kiek nekoordinuoti. Visa tai paaugliui kelia diskomfortą, nepasitenkinimą savo išvaizda, nepasitikėjimą savimi.
 • Dėl hormonų poveikio vyksta ir lytinis brendimas. Mergaitės moteriškėja, o berniukai vyriškėja. Stiprėja seksualumo jausmas ir domėjimasis lytiškumu. Paaugliai nori vis daugiau privatumo, gali jausti gėdos, kaltės jausmus.
 • Kaip ir kūnas, dėl hormonų išsiskyrimo smegenys taip pat vystosi netolygiai. Smegenų dalys, atsakingos už impulsus (noras nedelsiant patenkinti poreikį, troškimą) vystosi pirmiau negu tos dalys, kurios atsakingos už kontrolę (planavimą, sprendimų priėmimą, pasekmių numatymą). Todėl paaugliai – tarsi automobiliai be stabdžių: neretai pirma padaro, o tik paskui pagalvoja, yra linkę rizikuoti, jų elgesys ir nuotaikos labai permainingi.
uždaryti

4. Kaip paaugliai mato pasaulį?  

Jaunuoliai išgyvena daug nežinios ir pasimetimo, todėl yra pažeidžiami ir lengvai veikiami išorinės aplinkos.

Kaip paaugliai mato pasaulį?  

Jaunuoliai išgyvena daug nežinios ir pasimetimo, todėl yra pažeidžiami ir lengvai veikiami išorinės aplinkos.  

 • Vystosi paauglių abstraktus mąstymas, susitelkimas į save, fantazavimas, realybės stebėjimas. Tai, ką mato televizijoje, internete, bendraudami su draugais, formuoja jų įsitikinimus ir elgesį. Gali susiformuoti ir klaidingi įsitikinimai apie tai, kuo užsiima kiti jaunuoliai, kas yra malonu ir vertinga. Kiekvienas paauglys nori pritapti, todėl lengvai pasiduoda aplinkos įtakai. Paaugliams nelengva atskirti, kas teisinga ir ne.  Taigi jie gali priimti neapgalvotus sprendimus, taip pat ir dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.
 • 2013 m. UNICEF atlikta vaikų gerovės 29 turtingose šalyse lyginamoji analizė atskleidė, kad Lietuvos vaikai  pagal bendrą gerovės lygį atsiduria 27 vietoje. Ypač didelį susirūpinimą kelia išskirta elgesio ir rizikos faktorių dimensija – patiriamos patyčios, ankstyvas rūkymas bei alkoholio vartojimas, pagal kurią Lietuvos vaikai pirmauja blogąja prasme.
 • Todėl labai svarbu, kad tėvai būtų greta. Šeima pati pirma turi galimybę suteikti vaikui vertybinį pagrindą, formuoti įsitikinimus ir mokyti, koks elgesys priimtinas, o koks - ne. Pozityvios vertybės, aiškios nuostatos bei taisyklės gali padėti išvengti žalingo elgesio. 
uždaryti

5. Kaip pasaulis mato paauglius? 

Tai, kaip mes matome paauglius, ir tai, kokie jie yra iš tiesų, kartais gerokai skiriasi.

Kaip pasaulis mato paauglius? 

Tai, kaip mes matome paauglius, ir tai, kokie jie yra iš tiesų, kartais gerokai skiriasi. 

 •  Kartais tėvams sunku susivokti, kad jų iš pažiūros mažas vaikas, fiziškai dar atrodantis labai jaunas, nori laisvės ir vis daugiau teisių.
 • Viena vertus, suaugusieji ima vertinti paauglius kaip svarbius visuomenės narius, iš kurių galima tikėtis pagalbos ir tam tikrų pareigų atlikimo, daugiau atsakomybės ir tinkamo elgesio šiame pilname reikalavimų (pavyzdžiui,  laikyti egzaminus), pasaulyje.
 • Kita vertus, aplinkiniai paauglius mato ir kaip keliančius rūpesčius bei problemas net ir tada, kai taip nėra.
 • Bendraudami su paaugliu, atkreipkite dėmesį, ar adekvačiai jį vertinate. Jei savo vaiką matote tik kaip nevykėlį, blogą arba tik kaip gerą, panašu, kad matote ne viską. Tokiu atveju naudinga įsivardinti sau ir jo stipriąsias puses, ir keliančias sunkumų. Kuo labiau tėvų požiūris, nuostatos apie savo vaikus tolsta nuo realybės, tuo didesnė konfliktų su jais tikimybė.  O paaugliams tada pagrįstai atrodo, kad niekas jų nesupranta. 
uždaryti

6. Naujausi psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tyrimai: smegenys ir psichoaktyviosios medžiagos 

Narkotinės medžiagos paaugliams turi kitokį ir didesnį poveikį negu suaugusiesiems.

Naujausi psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tyrimai: smegenys ir psichoaktyviosios medžiagos 

 • Siekis viską išbandyti lemia, kad paauglystė yra tas laikas, kada dažniausiai pradedama vartoti psichoaktyviąsias medžiagas: narkotikus, alkoholį, tabaką.
 • Didesnė priklausomybės rizika: tas pats psichoaktyviosios medžiagos kiekis vaiką ar paauglį veikia skirtingai negu suaugusįjį. Kuo jaunesnis amžius, tuo mažesnio kiekio užtenka, kad atsirastų priklausomybė.
 • Narkotikai, alkoholis, tabakas smegenyse sukelia didesnius pažinimo, emocijų valdymo ir asmenybės raidos sutrikimus. Šias medžiagas vartojantys paaugliai turi prastesnę atmintį, daugiau dėmesio sutrikimų, sunkiau valdo emocijas.
uždaryti

7. Jūs esate laimės šaltinis 

Būkite išmintingi tėvai ir padėkite vaikams jaustis laimingiems!

Jūs esate laimės šaltinis 

Būkite išmintingi tėvai ir padėkite vaikams jaustis laimingiems!
 
Mokslininkai, tyrinėję, kas suteikia įvairaus amžiaus žmonėms laimę, pastebėjo, kad tai panašūs dalykai ir vaikams, ir suaugusiesiems:
 
1.   kurti ir palaikyti artimus santykius su žmonėmis, kuriems tu išties rūpi;
2.   laisvalaikio užsiėmimai, darbas ar mokymasis, padedantys atskleisti savo įgūdžius;
3.   pakankamai miego, nes jo trūkumas sukelia nuovargį ir nepastovią nuotaiką;
4.   sportas, nes tai gerina sveikatą, suteikia energijos ir apsaugo nuo streso, depresijos ir nerimo;
5.   pagalbos teikimas tiems, kuriems jos reikia, padeda ir mums jaustis gerai;
6.   supratimas, kad laimė  nėra tik sėkmė; gerai jaustis yra svarbiau negu daug turėti.
 
 

uždaryti

Patarimai 

1. NENUSTEBKITE 2. PADĖKITE 3. SKATINKITE 4. STEBĖKITE 5. NEVERSKITE 6. PASITIKĖKITE 7. NUSTATYKITE TAISYKLES 8. NENUVERTINKITE

Patarimai 

 

1. NENUSTEBKITE. Tikėkitės paauglio impulsyvumo (pirma padarys, tik po to pamąstys), neapgalvotų sprendimų, ryškaus jausmingumo, nes šiame laikotarpyje tai normalu ir tikrai įvyks. Didesnė suaugusiojo tolerancija tokiam paauglio elgesiui padės geriau sutarti.

2. PADĖKITE. Padėkite savo vaikui įveikti iššūkius, kuriuos būtina planuoti. Pavyzdžiui, jei laukia sunkus egzaminas, kartu sudarykite mokymosi planą ir grafiką bei numatykite, kur konkrečiai gali iškilti daugiausia sunkumų.

3. SKATINKITE. Skatinkite veiklą, kuri stiprintų besivystančias vaiko smegenis. Pavyzdžiui, kartu žaiskite šachmatais ar kitus strateginius žaidimus arba įtraukite paauglį į šeimos pasitarimus bei skatinkite jį ieškoti kūrybiškų problemų sprendimų.

4. STEBĖKITE. Paaugliai dažnai ne tiek daug pasako žodžiais, kiek savo elgesiu. Ypač tai būdinga berniukams. Pavyzdžiui, paauglio depresyvumas gali pasireikšti ne mums įprastu liūdesiu, bet ryškiu pykčiu (ant savęs ar kitų), agresija. Be to, neretai paaugliai viena sako, kita daro. Taigi tėvai turi ne tik klausytis, bet ir stebėti.

5. NEVERSKITE. Paaugliai myli savo tėvus, tačiau jiems gali būti sunku tai parodyti. Teks palaukti, kol Jūsų vaikas dar paaugs ir galės išreikšti savo jausmus Jums, subręs. Nespauskite ir nereikalaukite jų jausti ar kalbėti tai, kam jie dar nėra pasiruošę ( „Ačiū, kad esi tokia gera mama; atleisk, kad turėjai laukti mano 36 gimtadienio, kad tai pasakyčiau...“).

6. PASITIKĖKITE. Suteikti daugiau laisvės paaugliui yra būtina. Tik pasitikėdami juo, mokysite ir jį pasitikėti Jumis ir pačiu savimi. Paauglys, nors prižiūrimas tėvų, turi turėti galimybių ir pats priimti sprendimus įvairiose srityse (nuo išvaizdos iki profesijos pasirinkimo).

7. NUSTATYKITE TAISYKLES. Suteikiama laisvė turi turėti aiškias ribas (taisykles, susitarimus), o šios yra nustatomos ieškant kompromisų. Kategoriški draudimai atneša mažiausiai naudos, o neretai tik skatina paauglį maištauti. Geriau kartu sutarkite, kada jis turi grįžti namo, kada paskambinti, nuo ko susilaikyti, kokios konkrečios pasekmės, jei tai pažeidžia.

8. NENUVERTINKITE. Niekada nenuvertinkite psichoaktyviųjų medžiagų poveikio besivystančioms smegenims. Tvirtai laikykitės savo nuostatų saugodami vaiką nuo to. Kuo vėliau jis paragaus tabako ar alkoholio, tuo turės didesnį atsparumą jų neigiamam poveikiui.

 

uždaryti

1. Kartais verta palyginti 

Kas Jums labiausiai kelia nerimą, kai galvojate apie savo vaiko elgesį?

Kartais verta palyginti 

 Kas Jums labiausiai kelia nerimą, kai galvojate apie savo vaiko elgesį? 

 

Užduotis

Sudarykite sąrašą:

 • paprašykite artimo, patikimo draugo ar giminaičio padaryti tokį patį sąrašą apie jų vaiką;
 • palyginkite sąrašus – ar tik j Jūs vienas nerimaujate dėl savo vaiko?

Galbūt paaiškės, kad viskas normalu. O galbūt, jei skirtumai pasirodys dideli, tai taps aiškiu signalu, kad turite ieškoti pagalbos.

 

 

uždaryti

2. Nekartokite savo tėvų klaidų 

Išlaikyti artimus santykius padeda tarpusavio supratimas. Prieš tikėdamiesi supratimo iš savo vaiko, Jūs ženkite pirmą žingsnį ir pabūkite paauglio kailyje.

Nekartokite savo tėvų klaidų 

Išlaikyti artimus santykius padeda tarpusavio supratimas. Prieš tikėdamiesi supratimo iš savo vaiko, Jūs ženkite pirmą žingsnį ir pabūkite paauglio kailyje.

Užduotis

Prisiminkite save paauglystės metais ir pagalvokite:

 • kaip tuo metu jautėtės, ką išgyvenote?
 • koks tėvų elgesys Jus skaudino ir koks padėdavo pasijausti geriau?

Atkreipkite dėmesį, ar nekartojate savo tėvų klaidų bendraudami su vaiku. Dažniau stenkitės jį suprasti ir sutarti.

uždaryti

3. Stebėjimas – būdas viską pamatyti aiškiau 

Kai paauglį kankina staigi nuotaikų kaita, jį prakalbinti nelengva. Vietoj nuolatinio kamantinėjimo praverčia gebėjimas tiesiog stebėti vaiko elgesio dėsningumus.

Stebėjimas – būdas viską pamatyti aiškiau 

Kai paauglį kankina staigi nuotaikų kaita, jį prakalbinti nelengva. Vietoj nuolatinio kamantinėjimo praverčia gebėjimas tiesiog stebėti vaiko elgesio dėsningumus.

Užduotis

Stebėkite ir užsirašykite, kaip Jūsų vaikas elgiasi:

 • kai yra piktas, kai liūdnas;
 • kai nori pabūti vienas ir atvirkščiai – ilgisi Jūsų artumo.

Stebėdami stenkitės suprasti savo vaiko poreikius: jei dabar jis nori artumo, būkite šilti, padėkite jam įsivardinti savo būseną, jausmus; jeigu jis nori vienatvės – tiesiog kuriam laikui palikite jį ramybėje.

uždaryti

Kodėl paaugliai taip elgiasi?

Siūlome Jums atlikti testą, padėsiantį atskleisti paplitusius mitus apie paauglystę ir psichoaktyviąsias medžiagas.

Klausimai:6
Attempts allowed:Neribotas
Available:Visada
Pass rate:75 %
Backwards navigation:Forbidden
PRADĖTI TESTĄ