Saikas ir pusiausvyra

Kai šiandien daugelis materialių dalykų yra palyginti lengvai pasiekiama, gaunama, tai labai svarbu yra turėti aiškias ribas, kiek ir ko mums reikia dabar, šiandien, šiais metais mūsų gyvenime. Pavyzdžiui, kiek ir kokių žaislų ir žaidimų vaikams reikia? Stenkitės vadovautis formule: kiek vaikui metų, tiek vienu metu šalia jo ir žaislų. Žaislus galite periodiškai keisti, paslėpdami dabartinius ir išimdami kitus. Mažuosius stenkitės aprūpinti tokiais žaislais, su kuriais vaikas gali iš tiesų žaisti, o ne spustelėjęs kelis mygtukus stebėti, ką žaislas atlieka pats. Mygtukų spaudinėjimas kuria iliuziją, kad ir visas gyvenimas, ir pasaulis veikia tokiu pat paprastu, pastangų nereikalaujančiu principu.

Kalbant apie vyresnių vaikų laisvalaikį ir tendencijas, kai žaidimai persikelia į ekranus, žiūrima daugiau filmukų per TV ar „Youtube“, labai patartina šeimoje įsivesti naudojimosi išmaniaisiais ekranais tvarką. Vadovaujantis Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijomis: iki 2‒3 metų vaikams jokių ekranų, 4‒7 metų – ne daugiau kaip 30‒60 minučių per dieną su tėvų priežiūra, 7‒10 metų vaikams – 1‒2 valandos per dieną su pertraukomis, o iki 18 metų ‒ ne daugiau kaip 2 valandos per dieną pramogavimo prie ekranų, neįskaitant ugdymosi poreikiams reikalingo laiko. Žinoma, jūs visada turite būti budrūs ir domėtis, ką jūsų paaugliai veikia virtualioje erdvėje, kur apstu pavojingų ir žalingų pagundų. Taip pat turite būti nuoseklūs laikydamiesi susitarimų ir taisyklių, ramiai reaguoti į vaikų mėginimus praplėsti ribas, pavyzdžiui, noras pažaisti dar 30 minučių gali virsti isterišku žviegimu. Tokiu atveju stenkitės neprarasti savitvardos ir ramiai kartokite vaikui: „Matau, kad dabar tu labai pyksti, bet žinau, kad gali nusiraminti“.

Dėmesio! Dauguma šiuolaikinių kompiuterinių žaidimų, filmų ir animacijos turi didžiulį poveikį vaiko smegenų veiklai, pats vaikas to negali kontroliuoti. Tarkim, pažaidęs internetinius žaidimus ar pažiūrėjęs šiuolaikinę animaciją, jis dar 30‒60 minučių gali būti dirglus, nesukalbamas, kaip nesavas, kol jo smegenys nurims ir sugrįš į įprastinę būseną. Jei isterijos ir pykčio priepuoliai dažni, pasigilinkite į filmų ar žaidimų turinį, kuris taip žaloja jūsų vaiką, ir ieškokite nuosaikesnių alternatyvų.