Vartojama gali būti įvairiai

  • Pradedama nuo eksperimentavimo. Šioje stadijoje paauglys dar nereguliariai rūko ar pabando pavartoti alkoholį, kitas svaigias medžiagas. Ar jis toliau vis dažniau tai vartos, neretai priklauso nuo pirmųjų bandymų patirties.
  • Antra ir trečia stadijos – ankstyvasis ir vis stiprėjantis problemiškas vartojimas. Paauglys psichoaktyviąją medžiagą pradeda vartoti jau reguliariai, dažniausiai – savaitgaliais. Atsiranda vis didesnė tolerancija medžiagai: jis nebereaguoja į ją taip, kaip pačioje pradžioje, tad reikia vis didesnės dozės. Pamažu vartojimas tampa dar dažnesnis, gali pradėti matytis neigiamos pasekmės sveikatai, pvz., trikdoma normali smegenų veikla, tad gali prasidėti nerimo sutrikimai, depresija.
  • Galiausiai prasideda piktnaudžiavimas. Alkoholį, tabaką ar kitas medžiagas paauglys vartoja impulsyviai, paprastai kasdien. Pasireiškia pirmieji priklausomybės požymiai. Tai stiprus, kartais nenugalimas potraukis, kai žmogui svaigios medžiagos vartojimas tampa daug svarbesnis už anksčiau mėgtą veiklą ir santykius su žmonėmis bei įsipareigojimus.