Gėrimai: nealkoholiniai, bet ar tikrai nekalti?

  • Kofeinas – viena dažniausiai, kai kuriose šeimose ir kasdien, naudojamų psichoaktyviųjų medžiagų. Jo yra kavoje, kai kuriose arbatose, gaiviuosiuose ir energiniuose gėrimuose, kai kuriuose maisto papilduose.
  • Vartojamas saikingai kofeinas suteikia žvalumo, padeda lengviau sutelkti dėmesį, gerina trumpalaikę atmintį, didina fizinį aktyvumą. Todėl paaugliai mėgsta vartoti jo turinčius produktus tiek mokydamiesi (ypač prieš egzaminus), tiek linksmindamiesi.
  • Vienas nesaugiausių kofeino turinčių produktų – energiniai gėrimai. Juose yra dar ir kitų tonizuojančių medžiagų (pvz., taurino ir kt.). Bendras tonizuojantis poveikis yra pakankamai stiprus ir kelia tikrą iššūkį jį išgėrusio paauglio širdies ir kraujagyslių sistemai, dirginamos ir smegenys.
  • Pavojingas gali tapti šių energetinių gėrimų vartojimas su alkoholiu. Geriantysis vėliau pajaučia savo girtumą, todėl paprastai yra išgeriama daugiau. Taip didėja apsinuodijimo alkoholiu pavojus. Be to toks mišinys gali sutrikdyti vidaus organų veiklą, ypač širdies.