Kaip paaugliai mato pasaulį?

Jaunuoliai išgyvena daug nežinios ir pasimetimo, todėl yra pažeidžiami ir lengvai veikiami išorinės aplinkos.

  • Vystosi paauglių abstraktus mąstymas, susitelkimas į save, fantazavimas, realybės stebėjimas. Tai, ką mato televizijoje, internete, bendraudami su draugais, formuoja jų įsitikinimus ir elgesį. Gali susiformuoti ir klaidingi įsitikinimai apie tai, kuo užsiima kiti jaunuoliai, kas yra malonu ir vertinga. Kiekvienas paauglys nori pritapti, todėl lengvai pasiduoda aplinkos įtakai. Paaugliams nelengva atskirti, kas teisinga ir ne.  Taigi jie gali priimti neapgalvotus sprendimus, taip pat ir dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.
  • 2013 m. UNICEF atlikta vaikų gerovės 29 turtingose šalyse lyginamoji analizė atskleidė, kad Lietuvos vaikai  pagal bendrą gerovės lygį atsiduria 27 vietoje. Ypač didelį susirūpinimą kelia išskirta elgesio ir rizikos faktorių dimensija – patiriamos patyčios, ankstyvas rūkymas bei alkoholio vartojimas, pagal kurią Lietuvos vaikai pirmauja blogąja prasme.
  • Todėl labai svarbu, kad tėvai būtų greta. Šeima pati pirma turi galimybę suteikti vaikui vertybinį pagrindą, formuoti įsitikinimus ir mokyti, koks elgesys priimtinas, o koks – ne. Pozityvios vertybės, aiškios nuostatos bei taisyklės gali padėti išvengti žalingo elgesio.