Patarimai

  • ŽINOKITE. Žinokite, kur Jūsų vaikas yra bet kuriuo paros metu. Sutarkite taisyklę: kai skambinate jam, jis privalo kelti ragelį arba kuo greičiau paskambinti. Taip pat ir Jūs vaikui pasisakykite, kur esate, ypač jei užtrunkate ir ketinate namo grįžti vėliau.
  • KLAUSKITE. Paklauskite vaiko Jums rūpimų dalykų, kuriuos reikėtų žinoti: Kur ji / jis bus? Kiek ilgai? Su kuo bus? Ką veiks?
  • ATKREIPKITE DĖMESĮ. Neignoruokite, jei paaiškėja, kad Jūsų vaikui mokykloje tapo niekas nebeįdomu ar jis pradėjo praleidinėti pamokas. Tai gali būti signalas, kad jis pradėjo vartoti narkotines medžiagas.
  • RŪPINKITĖS SAUGUMU. Pasidomėkite, kaip Jūsų vaiko mokykloje užtikrinamas vaikų saugumas: kokios mokyklos taisyklės, kaip reaguojama į smurtą, patyčias, tabako, alkoholio vartojamą ir kt. Pasidomėkite, koks yra popamokinės veiklos ar vasaros stovyklų organizatorių požiūris į rūkymą ir alkoholio vartojimą.
  • LŪKESČIAI. Paskatinkite savo vaiką siekti gerų rezultatų ir mokykloje, ir popamokinėje veikloje. Tačiau neperlenkite lazdos. Palaikykite, kad ir kaip jam ar jai ten sektųsi. Prisiminkite patys ir priminkite vaikui, kad svarbu ne tik rezultatas, bet ir pats procesas: kaip vaikas jaučiasi tai darydamas, ar jam rūpi, ar jis stengiasi.
  • SKATINKITE. Pastebėkite ir nedideles vaiko pastangas ar elgesio pokyčius, pavyzdžiui, kai atsikelia laiku, susitvarko kambarį, pasirūpina kitais šeimos nariais, atsakingai ruošia namų darbus. Kai tai pastebite, paskatinkite: pagirkite žodžiu, parodykite dėmesį, kartu smagiai praleiskite laiką ar suteikite tam tikrų privilegijų, pavyzdžiui, savaitgalį leiskite vaikui nueiti valanda ar dviem vėliau miegoti.
  • TAIKINIAI. Jau seniai pastebėta, kad tėvų konfliktiški santykiai, tėvų skyrybos, netinkamas auklėjimo būdas, šeimos narių nusikalstamas elgesys, alkoholio, narkotikų vartojimas – visa tai didina pavojų, kad Jūsų vaikas pradės eksperimentuoti psichoaktyviosiomis medžiagomis. Kartu tai parodo, kokias problemas šeimoje svarbu pirmiausia spręsti, kad apsaugotumėte savo atžalą nuo psichoaktyviųjų medžiagų.